Araç Kiralamada Sigorta Uygulamaları

Araç Kiralamada Sigorta Uygulamaları: Kasko ve Trafik Sigortası

Araç kiralama sektöründeki zorunlu trafik sigortası ve kasko olarak adlandırılan kara taşıtları sigortası hem müşteriler hem de kiralama firmaları açısından araçların güvence altına alınmasına yardımcı olur. Sigorta bedelleri kiralama firmaları tarafından karşılanır.Araç Kiralamada Sigorta Uygulamaları

Araç kiralamada kasko sigortası

Kara taşıtları sigortası olarak bilinen kasko, aslında trafik sigortasının aksine yaptırması zorunlu olmayan, isteğe bağlı olan bir araç sigorta çeşididir. Trafik sigortasının aksine, poliçe sahibinin aracında oluşabilecek hasarı kısmen veya tamamen karşılar. Bu haliyle araç kiralama sektörü için bir tercih değil adeta bir zorunluluktur.

Kasko sigortası, ülkemiz sınırları içinde geçerli olup ek prim bedelleri ile kapsamı yurtdışında da geçerli güvence haline getirilebilir. Ek prim ödemek kaydıyla “su baskınları ve sel, yanardağ püskürmesi ve deprem, terör, halk hareketleri, kargaşalık, grev ve lokavt” gibi ek güvenceler temin edilebilir. Genel uygulama olarak kiralama şirketleri yukarıdaki ek güvenceleri temin etmekle beraber yurt dışında oluşacak hasarlara istinaden bir teminat sağlamazlar. Zaten kiralık araçlar ile yurt dışına çıkılması çok rastlanan bir uygulama değildir.

Sürücü belgesini bulundurmayan, uyuşturucu ya da yasaklanan ölçüde içki içmiş bireyler açısından oluşan kazalar sonucunda zararlar güvence dışındadır. Yani araç kiralamanız, kuralları ihlal etseniz bile oluşan hasarların karşılanacağı anlamına gelmez.

Araç kiralamada zorunlu trafik sigortası

Trafik sigortası yasal zorunluluk kapsamında gerçekleştirilen bir araç güvence çeşididir. Çift taraflı kazalarda karşı tarafa temin edilen zararların tahsili hususunda müdahale eder. Trafik sigortası açısından tahsil edilemeyecek miktarlarda hasar oluştuğunda varsa kasko sigortası devreye girer.

Trafik sigortası, motorlu kara taşıtlarının sebep teşkil ettiği birey ve mal zararlarını, bundan dolayı oluşan tazminat taleplerini sigorta teminatı altına alır. Tazminat miktarı, birey zararlarında, ölüm dahil her çeşitte zararı içerir. Ek olarak mahkeme masrafları, avukatlık bedeli gibi harcamalar ile kazaya uğrayan bireyin bu sebeple fakir kaldığı gelir de tazminat miktarının içindedir. Fakat mecburi mali yükümlülük ölçüye denktir ve hasar ne olursa olsun tazminat saptanan miktarı geçemez.

Dolayısıyla kiralanan araçların zorunlu trafik sigortaları rent a car firmaları tarafından gerçekleştirilir. Ancak tıpkı kasko gibi, sürücü belgesini bulundurmayan, uyuşturucu ya da izin verilen miktarın üstünde alkol kullanmış olan bireyler açısından oluşan kazalar sonucundaki zararlar güvence dışındadır.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Konum

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Uygun Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.