Araç Kiralamada Stopaj ve KDV Uygulamaları

Araç kiralamada stopaj

Kimi zaman şahıslar, özellikle de şirketler, ihtiyacı olan araçları satın almak yerine araç kiralamayı tercih ederler. Bunun nedeni araç kiralamanın birçok yönden kullanıcı için daha avantajlı olmasıdır. Söz gelimi şirketlere, satın aldıkları araçlar konusunda KDV indirimi uygulanmaz, ayrıca araç için ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) gider olarak yazılamaz. Oysa araç kiralamada hem KDV indirimi uygulanır hem ödenen kira bedelinin tamamı gider hanesine yazılabilir.

Araç Kiralamada Stopaj | Tur Assist

Şirketler kimlerden araç kiralayabilir?

Şirketler, dilerlerse kiralama şirketleri aracılığıyla veya vergi mükelleflerinden, dilerlerse şirket ortaklarından veya şirketin personeli gibi özel şahıslardan araba kiralayabilirler.

Vergi mükellefi olmayan şahıslardan araç kiralamada vergi ve stopaj

Katma Değer Vergisi Kanunu’na göre her türlü motorlu araç, makine ve tesisatlar kiralandığında, elde edilen gelirler sermaye geliri kapsamında değerlendirilir ve KDV vergisine tabidir. Eğer aracını kiralayan kişi KDV mükellefi değilse, ama aynı zamanda kiralayan taraf KDV mükellefi ise, kiracı KDV’yi ödemekle yükümlüdür. Özet olarak şirketiniz için KDV mükellefi olmayan bir şahıstan araç kiraladığınızda, %18 oranındaki KDV’yi 2 No’lu KDV Beyannamesi ile beyan edip ödemek durumundasınız. Fakat bu ödediğiniz KDV’yi, 1 no’lu KDV Beyannamesi ile bildirip indirim konusu da yapabilirsiniz.

Ayrıca şirketiniz kira tutarının %20’si oranında kesinti yapıp stopaj vergisini de vergi dairesine ödemekle yükümlü olacaktır. Aracını kiralayan kişi eğer yıllık gelir vergisi beyannamesi hazırlıyorsa, % 20 vergi kesintisini beyannamesinde belirterek bu miktarı toplam tutardan indirtebilir.

Araç Kiralamada Stopaj

Araç kiralamada stopaj ve KDV hesabı için bir örnek

Örneğin şirketiniz için kiralayacağınız aracın aylık brüt tutarı 5.000 TL ise, kiralayacağınız araç için vergi dairesine bu tutarın %20’si yani 1.000 TL’sini stopaj vergisi olarak ödemek durumundasınız.

Bu durumda araç sahibine şirketiniz, araç kirası olarak aylık 5.000 TL yerine 4.000 TL ödemek durumunda kalır. Ayrıca 2 No’lu KDV beyannamesinde kiranın %18’ini yani 900 TL’yi de KDV olarak ödemeniz gerekir.

Araç kiralama konusundaki sorularınız için 7/24 Tur Assist çağrı merkezini arayabilir, Tur Assist’in verdiği avantajlı hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Konum

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Uygun Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.